Top

SKIN Simply Nutrition

mikrobiom skóry

Nasza skóra działa jak bariera chroniąca przed potencjalnymi zagrożeniami i toksynami z otaczającego środowiska. Jest ona punktem styku pomiędzy środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym i umożliwia rozwój różnych drobnoustrojów, w tym grzybów, bakterii, wirusów na jej powierzchni. Te drobnoustroje, określane jako mikrobiom skóry – mają fundamentalne znaczenie dla fizjologii i odporności skóry.  Warunkują prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi.  Mikrobiom skóry odgrywa główną rolę w tłumieniu gatunków patogennych i regulacji białek skóry, wolnych kwasów tłuszczowych i lipidów.  Brak symbiozy między człowiekiem a mikroorganizmami mogą upośledzać funkcje bariery skórnej, prowadząc do rozmaitych zaburzeń funkcjonowania naskórka. Wiele dermatoz ma swoją patogenezę w uszkodzonym mikrobiomie skórnym, dlatego dbałość o świat mikroorganizmów skórnych jest niezwykle ważna. W licznych publikacjach wykazano, że w trądziku pospolitym, różowatym, AZS oraz skórze tłustej mikrobiom jest zmieniony, dlatego prebiotyki stosowane zewnętrznie mogą być pomocne w walce o zdrową skórę. W kosmetykach SKIN Simply Nutrition, takich jako Immuno Power i Immuno Booster znajdują się prebiotyki o udowodnionym naukowo działaniu. W naszym specjalistycznym serum i kremie zastosowaliśmy Biolin P oraz beta-glukan, czyli polisacharyd, który dba i pielęgnuje nasz mikrobiom skórny. 

Mikrobiom skóry i jego funkcje

Skóra jest interfejsem ze środowiskiem zewnętrznym i jako skolonizowana przez różnorodny zbiór mikroorganizmów, w tym bakterie, grzyby i wirusy. Mikroorganizmy te są nieszkodliwe, pełnią szereg kluczowych funkcji, taka jak walka z potencjalnymi zagrożeniami. Te mikroorganizmy mogą również odgrywać rolę w edukacji limfocytów T znajdujących się w skórze, przygotowując je do odpowiedzi na patogeny.

Każdy z nas ma swój unikalny mikrobiom skórny, który wpływa na nawilżenie skóry, funkcjonowanie bariery-hydrolipidowej oraz na tempo różnicowania się komórek naskórka. Świat mikroorganizmów również ma kluczowy wpływ na wartość pH naszej skóry. Skórny układ immunologiczny może modulować mikroflorę skóry, ale mikrobiota również wykazuje taką umiejętność, także mamy tutaj działanie dwukierunkowe. 

Pomimo ciągłego narażenia na dużą liczbę mikroorganizmów, skóra może odróżnić nieszkodliwe mikroorganizmy komensalne od szkodliwych mikroorganizmów chorobotwórczych. Mechanizm ten cały czas jest do końca niejasny. 

Prebiotyki w kosmetykach

Prebiotyki to składniki, które korzystnie wpływają na zdrowie poprzez działanie jako substrat dla naszych bakterii skórnych. Wpływają one na wiele procesów molekularnych i komórkowych zachodzących w naszej skórze. 

W ostatnim czasie niezwykle rozwinęła się technologia kosmetyczna, a wraz z tym postępem pojawiły się kosmetyki prebiotyczne, które swoje działanie skupiają na modulowaniu mikrobiomu skórnego. Mechanizm działania polega na przywróceniu równowagi składu mikroflory poprzez hamowanie wzrostu gatunków patogennych przy jednoczesnym promowaniu wzrostu pożytecznych bakterii, które pozytywnie oddziałują na fizjologię skóry.

W Immuno Booster i Immuno Power wykorzystaliśmy beta-klukan, czyli polisacharyd, który jest znany jako modulator układu immunologicznego skóry. Jednym z obiecujących obszarów zastosowań β-glukanów jest przyspieszenie procesu regeneracji skóry, dlatego wykorzystanie ich w preparatach kosmetycznych może przyspieszyć gojenie się po zabiegach z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.

Miejscowe stosowanie beta-glukanów wzrasta, ponieważ ich wszechstronne działanie (działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i regeneracyjne, immunomodulujące, działanie ochronne przed promieniowaniem) może być pomocne jako terapia uzupełniająca w leczeniu różnych chorób skóry.

immuno booster zawiera prebiotyki wspomagające mikrobiom skóry

Jako, że jednym z kluczowych składników Immuno Booster i Immuno Power jest beta-glukan, to będą one działać nawilżająco, regenerująco i przeciwzapalnie, sprawdzą się doskonale w pielęgnacji skóry dojrzałej, trądzikowej i suchej.

Kolejnym składnikiem modulującym mikrobiom skóry jest Biolin P, czyli kompleks łączący inulinę i beta glukan. W jednym z badań oceniano wpływ stosowania emolientów z Biolin P u pacjentów z cukrzycą. 50 pacjentów z cukrzycą typu 1 i typu 2 stosowało emolienty na lewe przedramię i lewą goleń przez 4 tygodnie. 

Zmierzono właściwości wartość pH, przeznaskórkową utratę wody (TEWL), uwodnienie warstwy rogowej naskórka i porównano z wartościami przed włączeniem do badań, po 1 godzinie, 1 tygodniu i 4 tygodniach po zastosowaniu emolientów. Po 4 tygodniach leczenia nastąpił wzrost nawilżenia skóry, regulacja pH oraz spadek TEWL. Biolin P wzmocni i usprawni funkcjonowanie mikrobiomu skótnego, długofalowo nawilża skórę i zredukują miejscowe stany zapalne. 

Prebiotyki zastosowane w kosmetykach, dbają o nasz złożony świat mikroorganizmów, zapewniają ich homeostazę i sprawiają, że skóra powraca do swojej normy fizjologicznej. Usprawniają one funkcjonowanie bariery hydrolipidowe, redukują stany zapalne skóry i zwiększają nawilżenie skóry. Stosowane regularnie zmniejszają TEWL, czyli przeznaskórkową utratę wody i zwiększają wiązanie wody przez naskórek. Immuno Booster i Immuno Power, jako źródło prebiotyków, będą idealną bazą pielęgnacji skóry, które potrzebują modulacji mikrobiomu, czyli w pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej, atopowej i wrażliwej. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojej skóry, to dbałość o mikrobiom powinno być bazą Twojej pielęgnacji domowej. Zdrowy mikrobiom to zdrowa skóra. 

Autor: Kosmetolog Klaudia Lorbiecka www.cosmalogica.pl 

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.
pl_PLPolski

Zresetuj hasło