Top

SKIN Simply Nutrition

SOS dla skóry - substancje aktywne o działaniu naprawczym

Skóra to jeden z najważniejszych i największych narządów naszego ciała. Jej średnia powierzchnia u dorosłego człowieka wynosi od 1,5 do 2 m2, a masa wraz z tkanką podskórną może wynosić nawet 20 kg. Skóra zbudowana jest z trzech warstw, zapewniających jej elastyczność i wytrzymałość. Najbardziej zewnętrzną i najcieńszą warstwą jest naskórek złożony z wielowarstwowego nabłonka rogowaciejącego. Tuż pod nim znajduje się skóra właściwa z tkanką łączną zbudowaną z włókien elastynowych i kolagenowych. Tędy przebiegają naczynia krwionośne i włókna nerwowe, usytuowane są mieszki włosowe i gruczoły.

Skóra człowieka spełnia mnóstwo ważnych dla organizmu funkcji. Jest swoistym buforem między naszym organizmem, a otoczeniem. Chroni nas przed zmianami temperatury otoczenia, działaniem promieni UV i środków chemicznych, jest barierą dla bakterii i pasożytów. Bierze udział w regulacji temperatury ciała, w niej zachodzi synteza witaminy D3 i melaniny. Jest nam niezbędna do życia. Bardzo ważne jest ciągłe i regularne dbanie o zachowanie zdrowego stanu naszej skóry, nawet wówczas gdy jest zdrowa. Bardzo istotne są tutaj produkty pielęgnacyjne dobrane odpowiednio do potrzeb naszej skóry.

Jednym z kluczowych czynników warunkujących skuteczność działania zastosowanego produktu kosmetycznego jest przenikanie zawartych w nim składników aktywnych do głębszych warstw naskórka. Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, czyli stratum corneum jest półprzepuszczalną błoną, na powierzchni której rozpoczyna się transport składników aktywnych w głębsze warstwy skóry.

Jest wiele sposobów pozwalających zwiększyć przenikanie cząsteczek aktywnych przez warstwę rogową naskórka. Są to zarówno metody fizyczne jak i chemiczne. Przenikanie może odbywać się między innymi przez:

  • naskórek: drogą przezkomórkową,
  • drogą międzykomórkową 
  • drogą transfolikularną (ujścia gruczołów potowych i mieszków włosowych).

To jaką drogą cząsteczki aktywne będą penetrowały w głąb skóry zależy w dużej mierze od stanu warstwy rogowej naskórka, czynników biologicznych i chemicznych, formy kosmetyku aplikowanego na skórę oraz obecność ewentualnych promotorów przenikania, a także właściwości fizykochemicznych samej cząsteczki aktywnej. Przenikanie można wspomóc poprzez zwiększenie przekrwienia skóry, zmniejszając parowania wody z naskórka tworząc na jego powierzchni warstwę okluzyjną lub wykorzystując różnicę stężeń substancji i ośrodków otaczających. [1] 

Zastosowanie odpowiednich surowców w kosmetyku ma duży wpływ na jakość i działanie produktu. Warto opierać się na tych o sprawdzonym, udowodnionym działaniu.

Składniki aktywne w kosmetykach SKIN Simply Nutrition

 

KOMPLEKS AMINOKWASÓW (AA Powder)

Kompleks ten (Lizyna, Histydyna, Arginina, Kwas Asparaginowy, Treonina, Seryna, Kwas Glutaminowy, Prolina, Glicyna, Alanina, Walina, Izoleucyna, Leucyna, Tyrozyna, Fenyloalanina) utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry, dostarcza jej odpowiednich składników odżywczych, pobudza proces proliferacji fibroblastów, a co za tym idzie zapobiega procesom starzenia się skóry. 

Aminokwasy to składowe wszystkich białek, między innymi tak ważnych i licznie występujących w naszej skórze jak keratyna, elastyna i kolagen. Uszkadzanie włókien kolagenowych i elastynowych na skutek działania czynników zewnętrznych i braku odpowiedniej pielęgnacji skóry, skutkuje pogorszeniem jej kondycji, zwiotczeniem oraz pojawianiem się coraz liczniejszych i głębszych zmarszczek. Wspomaganie procesów samonaprawczych w skórze jest niezbędne dla zachowania jej zdrowego wyglądu. 

Aminokwasy są niezwykle istotnymi składnikami odżywczymi, które wspomagają procesy naprawcze w skórze, a także gojenie się uszkodzeń na jej powierzchni. Pomagają zachować równowagę kwasowo–zasadową oraz utrzymanie odpowiedniej zawartości wody w warstwie rogowej naskórka. Są składnikami znajdującego się w niej, Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF), który odpowiada za optymalny poziom nawilżenia skóry. Dzięki temu skóra jest gładka i elastyczna. Dostarczają składniki odżywcze do każdej komórki, chronią skórę przed szkodliwym działaniem światła słonecznego, a także wspomagają zachowanie właściwej mikrobioty na jej powierzchni.

W skrócie:

substancje aktywne w kosmetykach to m.in. aminokwasy. Tabela przedstawia ich funkcje

*Glutation jest białkiem zbudowanym z cysteiny, glicyny i kwasu glutaminowego. Występuje we wszystkich komórkach organizmu i jest niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Jego ilość w organizmie maleje wraz z wiekiem. Glutation pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Jedna z nich to neutralizowanie reaktywnych form tlenu oraz wolnych rodników, jest naturalnym antyoksydantem, zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych, a także starzeniu się i śmierci komórek.

PEPTYD Acetyl Hexapeptide-1 (MunapsysTM)

Jeden z peptydów biomimetycznych, działających analogicznie do toksyny botulinowej, będący jej syntetyczną i zarazem bezpieczną alternatywą. Jest blokerem impulsów nerwowych w miejscach połączeń nerwowo-mięśniowych. Dzięki temu delikatnie rozkurcza mięśnie przy powierzchni skóry, a tym samym zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych i wyrównuje jej strukturę. 

Jest to pierwszy składnik kosmetyczny zdolny do działania zarówno w presynaptycznych (przekazujących sygnał pobudzający) i postsynaptycznych (odbierających sygnał) mechanizmach skurczu mięśni. Fuzja pęcherzyków synaptycznych wypełnionych neurotransmiterem z błoną plazmatyczną wymaga dwóch klas cząsteczek – receptora SNAP (SNARE) i białka Munc-18. Działając na poziomie presynaptycznym Munapsys™ konkuruje z Munc-18 o jego pozycję w syntaksynie i wiążąc się z nią utrudnia powstawanie kompleksu SNARE i uwalnianie neuroprzekaźnika – acetylocholiny (ACh) do synapsy. W błonie postsynaptycznej rozmieszczone są kanały jonowe zależne od receptorów acetylocholiny (AChR) oraz napięciowo-zależne kanały sodowe. ACh aktywuje grupowanie się AChR, indukując tym samym depolaryzację i otwieranie kanałów Ca2+, umożliwiając mostkowanie aktomiozyny i w konsekwencji skurcz mięśni. Działając postsynaptycznie Munapsys™ redukuje zdolności koncentrowania się AChR i destabilizuje te już zgrupowane, co ostatecznie zaburza opisany proces prowadzący do skurczu mięśni, a tym samym powoduje jego rozluźnienie. [2]

Poniższa grafika przedstawia presynaptyczne i postsynaptyczne działanie MunapsysTM [2]:

Wpływ MunapsysTM na modulowanie skurczu mięśni w porównaniu do Acetyl Hexapeptide-8 oraz α-bungarotoksyny [2]:

Efekty badań przeprowadzonych z udziałem 10 kobiet (w wieku 35-65 lat) borykających się z problemem tzw. ,,sad smile” – opadniętych kącików ust, aplikujących krem z 3% MunapsysTM, dwa razy dziennie przez 28 dni. Zmniejszenie głębokości zmarszczek kącików ust o 16,7% [2]

Efekty badań przeprowadzonych z udziałem 10 kobiet borykających się z problemem tzw. ,,sad smile”

Munapsys™ to produkt o udowodnionej skuteczności, a mechanizm jego działania to prawdziwy ‘upgrade’ w dziedzinie zmarszczek ekspresyjnych.

ENZYM Superoxide Dismutase (Biocell SOD)

Występowanie reaktywnych form tlenu (RFT) w komórkach jest naturalnym następstwem zachodzenia w organizmie procesów metabolicznych. RFT w stężeniach fizjologicznych pełnią ważne funkcje regulacyjne, m.in. przekazują sygnały wewnątrzkomórkowe i międzykomórkowe. Zaburzenie równowagi między wytwarzaniem RFT a ich neutralizowaniem przez enzymy antyoksydacyjne prowadzi do stresu oksydacyjnego. Szczególnie dużo RFT powstaje w komórkach skóry, która jest narażona na działanie wielu czynników środowiskowych, m.in. promieniowanie ultrafioletowe. Dysmutaza ponadtlenkowa należąca do oksydoreduktaz katalizuje reakcję dysmutacji anionorodnika ponadtlenkowego do nadtlenku wodoru i tlenu, a więc skutecznie wspomaga zachowanie fizjologicznej homeostazy RFT. Można śmiało stwierdzić, iż jest ona jednym z najważniejszych enzymów antyoksydacyjnych skóry.[3]

Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) to enzymatyczny przeciwutleniacz dobrze znany ze swojej roli w neutralizacji wolnych rodników ponadtlenkowych. Zawarty w produkcie enzym jest unikalną formą dysmutazy ponadtlenkowej związanej z białkiem Cu/Zn, pochodzącej z drożdży. Superoxide Dismutase to skuteczny wymiatacz wolnych rodników, równoważy ich ilość w skórze, ostatecznie chroniąc ją przed uszkodzeniami. Ponadto koi skórę i wspomaga walkę z fotostarzeniem, pozostawiając skórę zdrową i promienną. [4]

Poniższy rysunek przedstawia powstawanie reaktywnej formy tlenu (rodnika ponadtlenkowego) oraz cząsteczki Dysmutazy ponadtlenkowej (po prawej) [4]

Przeprowadzono badania in vitro oceny zastosowania różnego rodzaju antyoksydantów w przeciwdziałaniu powstawania zmian skórnych, wywołanych promieniowaniem UV. Zbadano aktywność końcową dwóch markerów: dehydrogenazy mleczanowej LDL (Rys. 5) i prostaglandyny E2 – PGE2 (Rys. 6). Wyniki pokazują skuteczność miejscowo stosowanej Dysmutazy ponadtlenkowej w zmniejszeniu rumienia wywołanego promieniowaniem UV.

Wzrost aktywności dehydrogenazy mleczanowej [4]

Hamowanie syntezy prostaglandyny E2 [4]

PREBIOTYKI – Inulina i Alfa Glukan (BIOLIN PTM)

Mikrobiota skóry to zbiór mikroorganizmów, który tworzy warstwę ochronną na powierzchni warstwy rogowej naskórka. Mikrobiota zamieszkująca naszą skórę zapewnia nam ochronę i stanowi swoistą barierę biologiczną przed mikroorganizmami patogennymi. Mikroorganizmy komensalne, pożyteczne dla naszego organizmu, przez komunikowanie się z komórkami i składnikami układu immunologicznego wpływają na odporność i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Skóra eksponowana na działanie czynników zewnętrznych jest narażona na utratę naturalnego biofilmu złożonego z mikroorganizmów niezbędnych dla prawidłowego jej funkcjonowania. Prebiotyki wspomagają utrzymanie pożytecznego mikrobiomu skóry w równowadze.

Poprzez selektywne dostarczanie składników pokarmowych dla mikroorganizmów pożytecznych dla naszej skóry, które na zasadzie sieci pokarmowych dostarczają je innym, również pożytecznym, mikroorganizmom, BIOLIN P jest w stanie szybciej pomóc przywrócić naturalną równowagę mikrobiomu skóry, a tym samym zapobiec nawracaniu stanów chorobowych i infekcji. [5]

Poniżej wyniki badań (Rys. 7) na skórze 15 dzieci z problemem skóry atopowej, cierpiących na pieluszkowe zapalenie skóry wywołane zakażeniem C. Albicans, u których zastosowano aplikacje kremu z zawartością 1,5% BIOLIN P:

Wyniki wskazujące na poprawę kondycji skóry i brak nawrotów choroby

Kolejne badania kliniczne przeprowadzone z udziałem 50 pacjentów cierpiących na problemy skórne związane z cukrzycą, stosujących przez 4 tygodnie krem z BIOLIN P, ukazują ogólną poprawę stanu skóry, w tym zwiększone jej nawilżenie, zmniejszenie TEWL (Transepidermalna Utrata Wody). [5]

Poniżej również wyniki badań wpływu BIOLIN na szybkość wzrostu mikroflory pożytecznej i patogennej.

(Bakterie hoduje się na pożywce (trypton USP) zawierającej 0,5% BIOLIN/P; Po 24 godzinach wzrostu bakterie są liczone):

  1. a) Kultura kombinowana nr 1 

– wzrost konkurencyjny pomiędzy:

Staphyocossus aureus (flora patogenna)

Micrococcus kristinae (flora pożyteczna)

Wpływ BIOLIN na szybkość wzrostu mikroflory Staphyocossus aureus oraz Micrococcus kristinae

b) Kultura kombinowana nr 2 

– wzrost konkurencyjny pomiędzy:

Corynebacterium xerosis (flora patogenna)

Micrococcus krastinae (flora pożyteczna)

Wpływ BIOLIN na szybkość wzrostu mikroflory Corynebacterium xerosis oraz Micrococcus kristinae

Glukonolakton

Kwasy PHA to nowa generacja kwasów hydroksylowych. Kwasy poli-hydroksylowe charakteryzują się równie skutecznym działaniem co popularne AHA, natomiast są dużo łagodniejsze. Poza tym ich charakterystyczna budowa sprawia, iż posiadają dodatkowe właściwości. Działają silnie nawilżająco, przeciwzmarszczkowo, są dobrymi antyoksydantami, a także łagodzą podrażnienia. Ze względu na swoje powolne i łagodne działanie są szczególnie polecane do cer wrażliwych. Mogą być z powodzeniem stosowane u osób ze skórą problematyczną, skłonną do podrażnień, ze skórą atopową, trądzikiem różowatym, egzemą, łuszczycą. 

Jednym z Kwasów PHA jest glukonolakton. Składnik ten silnie nawilża i spłyca drobne zmarszczki powierzchniowe, działa przeciwtrądzikowo, poprawia strukturę i koloryt skóry, łagodnie złuszcza naskórek, a co za tym idzie zwiększa skuteczność działania składników aktywnych zawartych w preparacie kosmetycznym przez odpowiednie przygotowanie skóry do ich wchłaniania. [6] 

Podsumowanie

Odpowiednio skomponowana receptura i dobrze dobrane składniki o udowodnionym  działaniu to przepis na skuteczną pielęgnację skóry. Aby efekty były widoczne niezbędne są tu zarówno składniki wielozadaniowe jak i te o ukierunkowanym działaniu – regenerującym, pobudzającym komórki skóry do prawidłowego działania, czy też wspierającym równowagę naszej skóry.

Autorem artykułu jest technolog, magister biologii i chemii kosmeceutycznej, Beata Zachmast.

v

At vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos qui blanditiis praesentium voluptatum.
pl_PLPolski

Zresetuj hasło